Klikajte na nové info o kapele Švepes

 

Vypočujte si rozhovor z 3.7.2011:

 

http://www.rozhlas.sk/radio-slovensko/web-archiv?rel=701

 

V čísle 08:

 

http://www.anomagazin.sk/

 

Prečítejte si recenziu na birdz.sk:

 

http://www.birdz.sk/hudba/svepes-recenzia/18691-clanok.html

 

Debut kapely Švepes pod lupou (recenzia)

Neopočúvané ale aj osvedčené piesne banskobystricko-ružomberskej štvorice sa stretli na dlhoočakávanom albume.

Keď sa mi po dvoch hardcoreových recenziách dostalo do rúk nové CD od „švepesákov“, v prvom rade som sa potešil zmene a v druhom rade ma príjemne prekvapil hravý a originálny vizuál albumu. Navnadený formou, ale aj príjemnými spomienkami z krstu, som sa vrhol na čerstvé nahrávky kapely, ktorú už nejaký ten rok poznám. Očakávania boli vysoké a nielen preto, ako dlho sa eponymný album pripravoval...

Jednou z tých novších skladieb je hneď úvodná Atacama. Snáď jediná skladba s drsnejším gitarovým soundom, ktorý spolu so syntetizátorovým podmazom perfektne dopĺňa textovú stránku piesne. Mimoriadne vydarený úvod.

Dvojka Chcem si kúpiť je s predchádzajúcou skladbou v prílišnom kontraste. Jazzovejšie ladená pieseň so silene pôsobiacim textom a detský zbor zastupujúci rolu vokalistov nepôsobí ako dobrá kombinácia. V rockovejšej „Urpín hotel“ sa strieda silný refrén s pokojnejšími pasážami okolo slôh. Tie svojím prázdnejším zvukom pripomínajú predchádzajúcu skladbu, avšak Inštrumentálna zložka patrí k tým prepracovanejším.

Kto pozná Švepes, musí poznať aj ich hit Ja mám iné drogy bejbe. Pod týmto názvom by ste však márne hľadali nejakú pieseň. Tá sa totiž v novom šate skrýva pod názvom „Chrobáky“. S poznemeným, ale rovnako chytľavým textom, sa „Chrobáky“ radia medzi top skladby albumu, a to aj napriek absencii pôvodného inštrumentálneho dodatku. Tento krok späť je trochu prekvapujúci.

Všetky texty vzišli z pera frontmana Lukáša „Hlava“ Hlaváča. Teda až na jeden. Newyorskú chicksuotextoval basák z Plastic Swans, Roman Hríbik. Všednosť tohoto kúsku úspešne narúša mierne psychedelicky pôsobiace intermezzo. Tieto nevzvyčajné spestrenia chalanom svedčia, preto je celkom škoda, že sú u nich celkom vzácne. 


Staré známe piesne Moje telo“ a „Zdeno Čistý dostali tiež novú podobu. V prvej menovanej je najvýraznejšou zmenou opäť prítomný detský zbor spievajúci „oddelím hlavu od tela, to sa nepredá, kúpiš tak to beriem, na teba seriem“, čo koniec koncov v už aj tak dosť funky pesničke pôsobí ešte viac odľahčujúco.

Počuť od švepesákov sladák je trochu nezvyk, no na novom albume nájdeme hneď dva. Či už ide o Počasie alebo Sneh, chalani ukázali, že ani pokojnejšie piesne im nerobia problém a pri druhej menovanej ponúkajú aj gitarové sólo á la David Gilmour.

Skladba „Emil“, známa aj z kompilácie PJ Music Band Compilation Volume 1, nie je na tomto albume nijakým prekvapením. Vydarená rytmická zložka a text ju radia medzi výraznejšie kúsky. Podobne je na tom Červený medveď. Spolupráca s Branuškom Jobusom je síce stávka na istotu, no tento záverečný kúsok by sa aj bez jeho nezameniteľného vokálu dal považovať za podarenú a hravú skladbu.Album ako celok je na solídnej úrovni. Od prvej do poslednej chvíle počuť, že sa nejedná o odfláknutú prácu. Skladby sú dostatočne odležané a zároveň frajersky učesané, pričom chalani vôbec neskúšali zaujať agresívnym zvukom, ako by sa dalo čakať od mladej kapely. Avšak tento album pôsobí až príliš sterilne. Keď si vypočujem Švepes naživo a následne si pustím ich novú nahrávku, cítim sa o niečo ochudobnený. Postráda totiž akúsi atmosféru typickú pre živé vystúpenia, ale aj staré nahrávky týchto hudobníkov. Každopádne s takýmto debutom sa dá optimisticky pozerať do budúcnosti.

Celkové hodnotenie: 6,5/10

Tracklist:
01. Atacama
02. Chcem si kúpiť
03. Urpín hotel
04. Chrobáky
05. Newyorská chicksa
06. Moje telo
07. Zdeno Čistý
08. Počasie
09. Sneh
10. Emil
11. Červený medveď

Celková dĺžka: 35:04
Vydavadeľstvo: PJ Records

 

Článok napísal: Dominik Abrahám

diskusia(0)
 | 
pridaj príspevok

Fotogaléria:
 
Galéria
 
Chcem sa prihlásiť na odoberanie
noviniek z webu:
www.listuj.sk www.gregi.net www.mojamuzika.sk www.hudba.sk www.rock.sk www.bigmusic.sk

Linky

 

 

 
 

PJ SOUND STUDIO

 

KAPELY A INERPRETI

 

KLUBY

 

HUDOBNÉ NÁSTROJE A ČASOPISY 

Nahrávanie a mixáž

Mastering

Producentské služby

Manažment

Propagácia a PR

Tvorba hudobných pokladov

 

Mukatado
Martin Konrád

Lucia Šoralová

Lenka Dusilová

David Koller

Richard Muller

Klub 77

BIG MUSIC

NOVÝ POPULÁR
HERDA GUITARS

Copyright © 2010 - PJ SOUND STUDIO
Created by WEBHANDS